En traktor er (Dit) arbejdsredskab, der stort set ikke producerer noget i sig selv, men som kun er nyttigt i samspil med sine omgivelser. Med andre ord skal traktoren ikke kun flytte sig fra et sted til et andet, men resultatet er, at det arbejde, som traktoren og maskinerne udfører, bogstaveligt talt former omgivelserne. Derfor skal omgivelserne kunne ses hele tiden og i alle faser af arbejdet - udsynet fra traktoren er af største vigtighed! Valtra er kendt for at være en pioner inden for ergonomi i traktorkabiner - udsyn er en af de grundlæggende ting, der allerede er investeret i, når traktorens grundstruktur designes.
Gennemtænkt design forbedrer traktorens udsyn og manøvredygtighed
I moderne traktorer er kabinens vægge lavet af glas, eller det burde de i hvert fald være, hvis det er teknisk muligt. Den motor, der er udviklet specielt til Valtras A- og G-serie, er mindre end traditionelle motorer, hvilket gør det muligt at reducere motorrummet så meget som muligt. Det moderne udstyr til rensning af udstødningsgas er også »skjult« under førerhuset. Småt er ikke kun smukt her, men også fornuftigt: På grund af den smalle, korte og skarpt skrånende motorhjelm forbliver området foran traktoren og mellem motoren og forhjulene meget lille. Præcis og sikker styring er derfor let mulig i alle situationer. Dette forstærkes, når man arbejder med en frontlæsser - eller andre frontmaskiner. Da mere end halvdelen af traktorerne i denne størrelsesklasse har en frontlæsser (endnu flere i de nordiske lande), er det også nyttigt med et godt udsyn.
Godt udsyn året rundt
Det store tagvindue på udstyrslisten hjælper, når man dksl læsse højt oppe. Det smalle betjeningspanel og de ergonomiske betjeningselementer er dog altid standard og mindsker udsynet så meget som muligt. Derudover holder opvarmningen, der er designet til nordlige forhold, de store vinduesflader lyse og klare, selv under vinterforhold. Dette kræver to varmeenheder i traktorens kabine.
Valtras gode spejle er også en vigtig del af udsynet. For eksempel er der et separat spejl i bagruden, som viser anhængertrækket, når der skal kobles en anhænger på. I februar 2025 blev G-seriens bakspejle opdateret til at være endnu større, og elektrisk opvarmede og justerbare spejle blev også føjet til udstyrslisten. Til vinter har G-serien også en opvarmet bagrude som ekstraudstyr. Som en lille, men vigtig detalje er det også værd at nævne, at der er en liste over bagruden i førerhuset i A- og G-serien, som forhindrer støv eller snavs i at falde ned på føreren, når vinduet åbnes.
Uafhængige undersøgelser giver Valtra topkarakter
Alle traktorproducenter plejer at huske at rose udsynet fra deres egne kabiner. I Valtras tilfælde er det dog ikke kun selvros. I testkørsler og sammenligninger foretaget af fagpressen, er Valtras A- og G-serie blevet anerkendt for deres gode udsyn. Vi kan f.eks. nævne den omfattende sammenligningstest, der blev udført af det tyske forbundsinstitut LWK Niedersachsen. LKW Niedersachsen-testen omfattede ikke færre end 10 forskellige 100-hestes traktorer. Valtra fik topkarakterer. A-seriens kabine havde et fremragende udsyn, den var nem at køre, og især indstigningen i kabinen og varmeanlægget var testens bedste.
I den nordiske presses sammenligningstest blev G115-modellen sammenlignet med seks andre traktorer i samme størrelse. Valtra var den mest adrætte af de testede traktorer, og dens læsser var hurtigst. Selv om udsynet stadig var fremragende, var traktoren den bedste læsse-traktor i testen. Testen, der er offentliggjort i mange lande, kan læses i forskellige magasiner, for eksempel Koneviesti og Profi.
For nylig blev Valtra G135-traktorens gode udsyn og særlige læsseegenskaber omtalt i den norske avis Bedre Gårdsrift.
Godt udsyn fra traktoren er afgørende for sikkert og effektivt arbejde. Både Valtra A-serien og G-serien har et enestående udsyn, hvilket er påvist i uafhængige undersøgelser. Kontakt din lokale Valtra-forhandler, og de vil med glæde arrangere en personlig demonstration for dig.